Kronika 2018
Kroniky
6. srpna 2021Protože kronikářka Miroslava Kratochvílová v průběhu roku 2018 ukončila svou funkci kronikářky, dopisuji události roku 2018 zpětně. Proto možná budu stručnější, nebo některá událost z dění naší obce může chybět, snažila jsem se dát informace zpětně dohromady. Děkuji za pochopení Markéta Čabelová, budoucí kronikářka.

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI DOMA I ZE SVĚTA

V lednu se podruhé stal prezidentem Miloš Zeman ve volbách konaných 12.-13.1. Ve druhém kole porazil Jiřího Drahoše, když získal 51,4 procent hlasů. Zemi tak povede dalších pět let. Prvního kola se zúčastnilo celkem 9 kandidátů Mirek Topolánek, Michal Horáček, Pavel Fischer, Jiří Hynek, Petr Hanning, Vratislav Kulhánek, Marek Hilšer. Celkem se v naší obci zúčastnilo voleb 72,26% voličů.  Více  obyvatel volilo pro Jiřího Drahoše, celkem 113 hlasů činilo 53,81%. Pro Miloše Zemana přišlo volit 97 obyvatel, 46,19%.

18.3. v Rusku byl na dalších 6 let zvolen Putin

19.5. celý svět sledoval , když si své ,,ANO,, řekli v kapli svatého Jiří na královském hradě Windsor ve Velké Británii britský princ Harry a americká herečka Megham Marklerová

25.5. v celé  EU začalo platit obecné nařízení o ochraně osobních údajů zkráceně GDPR

6.6. předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl podruhé jmenován českým premiérem a znovu byl pověřen sestavováním vlády

5.8. při útoku na Afgánistán zemřeli tři čeští vojáci

21.8.  uplynulo 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území bývalého Československa

5 .- 6. 10.  proběhlo  první kolo voleb do senátu parlamentu české republiky a volby do zastupitelstev obcí. Zastupitelstva obcí už tradičně ovládli nezávislí kandidáti, kteří obsadili nadpoloviční většinu křesel. Ze zaběhnutých politických stran uspěly hnutí ANO a ODS,   občanští  demokraté  pak zvítězili i ve volbách do senátu, v němž osobou Josefa Kubery nově obsadili post předsedy. ODS získala 10 z 27 mandátů. Totální krach zaznamenali sociální demokraté, kteří ze 13 obhájili jediný. I v naší obci po schůzce našich dvou spolků  Hasiči a  Sokol  a ostatních nezávislých obyvatel, se rozhodli volit jako nezávislí. Kandidátů do zastupitelstva se v naší obci volí celkem 7. Z  deseti  přihlášených  kandidátů postoupilo prvních 7.

Josef Čabela,  starosta , 48 let získal 16,56% = 182 hlasů

Lucie Finková,  vedoucí oddělení mezd a personalistiky,  43 let získala 14,47%=159 hlasů

Miroslav Řepa,  vedoucí provozu , 45 let získal 13,92%=153 hlasů

Josef Šedivý,  OSVČ,  26 let získal 9,83%=108 hlasů

Martin Šulek,  řezník,  42 let získal 9,37%=103 hlasů

Pavel Čurda, podnikatel, 56 let získal 9,28%=102 hlasů

František Kreisinger, finační poradenství, 27 let získal 9,19%=101 hlasů

Kandidáti, kteří nepostoupili: David Debnár získal 6,82%=75 hlasů, David Kratochvíl 5,28%=58 hlasů a Nikola Tůma 5,28%=58 hlasů

SPORT

4. – 20.1. proběhlo  Mistrovství světa v ledním hokeji v Kodani a Herningu , pořadatelem bylo Dánsko. Obhájci titulu  = 1.místo se po roce opět stali Švédové, kteří na samostatné nájezdy porazili Švýcarsko, 2. Místo. Na 3. místě skončili Američané, kteří porazili Kanadu 4:1. Češi skončili na 7. Místě.

9.2.-25.2. se v jihokorejském Pchjongčchangu konaly XXIII. Zimní olympijské hry. Naše lyžařka Ester Ledecká přivezla hned dvě zlaté medaile, v obřím slalomu a ve snowboardu. Stříbro získal Michal Krčmář v biatlonu a Martina Sáblíková v kraslobruslení, bronz získali Eva Samková snowboarding, Veronika Vítková v biatlonu a Karolina Erbanová rychlobruslení.

14.-15.7. se konalo 21. Mistrovství světa ve fotbale , bylo 21. Mistrostvím FIFA, poprvé v historii probíhalo v Rusku v jedenácti městech na dvanácti stadiónech. Mistrem světa se stala Francie, 2. Místo bralo Chorvatsko a na 3. místě skončila Belgie. Česká reprezentace skončila v kvalifikační skupině C na třetím nepostupovém místě.

KULTURA

29.3. Česká televize zahájila digitální televizní  vysílání ve standartu DVB-T2

13.4. v USA zemřel oscarový režisér náš český Miloš Forman

Po 11 letech se v rámci turné vrátila do Čech britská rocková kapela The Rolling Stones.  50 tisíc fanoušků, kteří přišli na pražské Letňany,  se těšilo z jejich hudby.

28.10. oslavila Česká republika 100 let od založení nezávislé republiky a zároveň 100 let od konce první světové války. Na tuto počest byly vydány speciální dvacetikorunové mince, po dlouhé rekonstrukci se 27.10. otevřelo Národní muzeum. Prezident Miloš Zeman předal na tuto počest státní vyznamenání, konala se vojenská přehlídka a koncert na Staroměstském náměstí.

V naší obci jsme také vzdali čest tomuto výročí. Hasiči složili poctu u památníku padlých hrdinů, na návsi v parku jsme zasadili  symbol naší vlasti strom Lípu, nakonec jsme v místní hospodě společně poseděli.

POČASÍ

Tento rok byl teplý s minimem srážek. Leden byl jeden z nejteplejších lednů, únor přinesl nefalšovanou zimu, v březnu místo jara přišlo sněžení a mráz, dubnem nastartovalo teplotně nadprůměrné počasí, které trvalo až do konce roku. Jarní až skoro letní počasí přišlo skokově. Celé léto se drželo ve vysokých teplotách, srážek bylo minimum. Babí léto pokračovalo přes září až do října. Na začátku zimy se sníh objevil pouze na horách, v nížinách se vůbec nevyskytoval.

27.7. jsme mohli pozorovat nejdelší zatmění měsíce, které trvalo 1hodinu, 43 minut a 34 sekund.

Nejhorší přírodní neštěstí,  které zasáhlo Indonésii, přišlo dvakrát. Poprvé na konci září na ostrově Sulawesi, ničivá vlna Tsunami vyvolaná  zemětřesením  měla  1763 obětí, 2500 zraněných a přes 5000 se pohřešovalo. Druhá vlna Tsunami si vyžádalo přes 400 lidských životů , zraněných  15000 lidí a stovky pohřešovaných v Sundském průlivu, která zasáhla pobřeží   Jávy a Sumatry před Vánoci  22.12.2018.

ČINNOST OBCE

Po volbách do zastupitelstvech obcí, které proběhly v říjnu se konalo 31.10. ustavující zasedání nového zastupitelstva . Cílem tohoto zasedání bylo zvolit nové orgány obce. Všech 7 zastupitelů bylo přítomno a byla jim předána osvědčení, zastupitelstvo je usnášení schopné.  Starosta přečetl slib a jmenovitě vyzval přítomné zastupitele ke složení slibu pronesením  slova ,,slibuji,, a podepsáním se na připravený doklad o složení slibu. Text  slibu : ,, Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu obce Soběnov a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky .,,  Volba starosty a místostarosty proběhla veřejným hlasováním. Zastupitelé navrhli na funkci starosty pana Josefa Čabelu a na funkci místostarosty pana Pavla Čurdu. Dále zastupitelstvo zřídilo finační a kontrolní výbor, přičemž bude každý z nich mít tři členy. Předsedou finačního výboru byla zvolena p. Lucie Finková a členy výboru p. Martin Šulek a p. Josef Šedivý. Předsedou kontrolního výboru byl zvolen p. Miroslav Řepa a členy p. František Kreisinger a p. Nikola Tůma. Dále se projednávalo rozhodnutí o odměnách za výkon funkcí neuvolněných členů. Návrh usnesení byl schválen takto: místostarosta 8.000,-Kč, předseda výboru a zastupitel 1.200,-Kč, člen výboru 500,-Kč se stanovením termínu vyplácení od 1.11.2018. Starosta obce je uvolněný, pobírá plat podle platných tabulek státní správy. Zastupitel p. Martin  Šulek se písemně vzdal nároku na odměnu, chce vykonávat funkci trvale bez nároku na odměnu.

Co všechno obec letos vybudovala?

Proběhla rekonstrukce horní návsi u kostela – nové dlažební kostky s parkovištěm před obecním úřadem a osázení rostlinami a keři.

Nová fasáda na obecním obchodu na návsi.

Výměna střešní krytiny a zateplení střechy na kuželně.

Zpevnění plochy u okálů – nová parkovací místa pro obyvatele okálů.

Vybudování zbytku cesty k ČOV, od ČOV k silnici u domu Hosenseidlů v chalupách.

Kácení Lip na návsi.

Nákup nových vitrín- nová úřední deska  na dokumenty , její umístění vedle hasičské zbrojnice.

Zastřešení dvora na obecním úřadě – vybudování nového přístřešku.

Úprava dna místního koupaliště, nové kamenivo.

Nový zvon do hasičské zbrojnice s elektrickým časovačem na zvonění  ve Smrhově.

KULTURNÍ, SPORTOVNÍ A SPOLEČENSKÝ ŽIVOT NAŠÍ OBCE

6.1. jako každý rok farnost po vsi uskutečnila tříkrálovou sbírku

31.3. velikonoční turnaj ve stolním tenise pořádali ,, pinponkáři,, z místního spolku Sokol,  na sále v místním pohostinství. V dopoledních hodinách soutěžily  děti,  Odpoledne dospělí. Místní hostinská dětem upekla palačinky, na všechny čekaly ceny.

Březen ukončil provoz místní hospůdky na návsi. Místní hostinská Stanislava Balínová manželka Rudolfa Balína, který měl  hospodu v nájmu,  se bohužel  rozhodla k ukončení provozu. Až do konce května trvaly dohady mezi ní a obcí  . Nedohodla  se  ani s novým nájemcem na prodeji zařízení ani s obcí na zaplacení nákladů, které nastaly s vybudováním nového výčepního pultu.   Rozhodla se radši  k demolici pultu, který v hospodě vybudovala.  Obec musela znovu vše dát do pořádku, vystavět nový výčepní pult, vymalovat. Pro všechny místní štamgasty bylo nepochopitelné nejen ukončení provozu, ale i její jednání, protože místní byli spokojení s jejími služby a vedením hospody.  Hospoda v tento čas chyběla nejen  štamgastům, ale i s hospodou je spojený společenský život v obci a pořádání některých akcí.  Nový nájemce, Klára Macháčková, musela zatím provizorně otevřít na sále, protože paní Balínová neumožnila vstup do hospody. Po těchto, myslím zbytečných potížích byla hospoda slavnostně otevřena paní Klárou Macháčkovou a jejím přítelem na sále dne 27.7. K tanci a poslechu hrála kapela Inverze, hospodští připravili guláš zdarma. Začalo se čepovat nové pivo ,,Bakalář,,. Bohužel ani tato volba nového nájemce, se neukázala příznivou. Pivo místním nechutnalo, nájemci neplatili, neměli hostům na vracení peněz, docházeli jim zásoby při velkých akcích. Kultura stolování se lidem znelíbila, když některé nápoje museli pít z papírových kelímků a občerstvení dostávali na papírové tácky. Sama nájemkyně v roce 2019 ukončila provoz.

20.4. beseda  – i k nám zavítala se svými dojmy, příběhy a zážitky z cest spisovatelka Danka Šárková, představila svou tvorbu. Je autorkou společenských románů, kde píše o vztazích v rodinách a na pracovištích, píše také pro děti. Její velkou vášní je cestování po vlastní ose. Se svým přítelem procestovala Afriku a Asii, například Kambodžu, Malajsii, Etiopii, Tanzánii a Jihoafrickou republiku. ,, ,,Nejzajímavější je pozorovat lidi, promluvit s nimi, pochovat děti: ,, Jen tak poznám způsob života v té určité zemi a o tom pak vyprávím  a promítám fotky ,,: jak sama řekla.

6.5. obecní úřad zajistil dětem kulturní akci na sále, vystoupení cirkusu Bon- Bon

11.5. i v naší obci měli občané sledovat  hokejové utkání na velkém plátně. Starosta zajistil živé  promítání  zápasu Česko – Bělorusko  na návsi. Pod širým nebem se dobře hlasitě mohlo fandit, i když letos čeští reprezentanti neuspěli.

26.5.  oblíbený pochod na Kohout, který každoročně pořádá Sokol , se vydařil. Účast byla veliká, kolem 40 lidí se vydalo na pochod. Občerstvení jako vždy zajištěno, pekly se špekáčky, pivo a limonády nechyběly, vše zařídil Sokol Soběnov.

12.5. proběhl sběr železa, který pro místní obyvatele zajišťuje Sbor dobrovolných hasičů a hned druhý den 13.5. sběr směsného odpadu, který zajišťuje obecní úřad a jeho zastupitelé.

23.6. Proběhlo svěcení nového zvonu ve zvoničce v hasičské zbrojnici ve Smrhově. Zvon je řízen elektrickým časovačem a zvoní vždy v 7.00.hodin ráno, v poledne a v 19.00.hodin večer. Po vysvěcení místním farářem lidé společně poseděli, o pohoštění se postarali všichni místní Smrhovští.

28.6.  dětský den u kuželny pro děti připravily členky Sokola, děti plnily úkoly na téma řemesla povolání. Tak se děti setkaly například se zahradnicí, u které sázely sazenky  Afrikánů, u pekařek z plastelíny vyráběli pečivo, u rybářky  lovily ryby, u zedníka stavěly zeď s polystyrenových cihel, u uklízečky zametly chodník, u malířky vymalovaly obrázky, u švadleny přišily knoflík,… Za každé splněné stanoviště dostaly odměnu v podobě dobrot pro děti. Firma Le a Co masné výrobky darovala dětem 100 špekáčků, které jim členky Sokola upekly na grilu, pití pro děti zajistil obec ní úřad, posezení u kuželny  s občerstvením bylo připravené pro rodiče i prarodiče.

 

6.ročník hasičských slavností se konal  5.7. na návsi. Hasiči jako poděkování spoluobčanům za sběr železného šrotu, přichystali pro místní nejen ukázky útoků hasičských družstev, ale také hudbu a pohoštění. Pečené prase bylo všem zdarma.

7.7.  fotbalový zápas ženatí proti svobodným nemohl ani tento rok chybět, ještě po té, účastníci zápasu a jejich fanoušci poseděli u kuželny u dobrého piva a pečeného prasete.

Celkem 18 krásných zastávek, tisíce litrů za studena chmeleného čepovaného Braníku a malinovky, koncert živé Blanické kapely a k tomu spousta porcí grilované šunky LE a CO zdarma, přesně taková byla Prázdninová hospoda na kolečkách Rádia Blaník. Jednou z jejich zastávek byla i naše obec. V krásný letní den 4.8. jsme si užívali dobrého pití, jídla a hudby,  v našem sportovním areálu u kuželny.

28.6. proběhlo testování továrního vozu Škoda Fabia R5 – kyvadlová doprava zatím řídila běžný provoz místní komunikace

20.7. a 30.8. se opět promítalo na návsi pod širým nebem, tentokráte jsme shlédli nejnovější české komedie.

18.8. se konalo oblíbené setkání přátel koní  Smrhovská brázda . Na polích a loukách za Smrhovem se utkali v disciplíně – orba s koňmi, závody koňských spřežení. Dobré jídlo a hudba nechyběly. O to vše se postarali pořadatelé z MAS Pomalší a rodina Šedivých ze Smrhova se svými kamarády.

8.9. historická vozidla přihlášená do soutěžě  South Bohemia Classic projížděla naší obcí se zastávkou na návsi. Mohli jsme sledovat staré typy automobilů s jejich posádkami, které byly dobově oděné do doby výroby  jejich vozidla.

25.8. místní družstva můžů a družstvo žen hasičů pořádali na hasičské dráze v našem sportovním areálu u kuželny Jihočeskou  ligu a Velkou cenu Českého Krumlova. Zúčastnilo se  družstev. Jídlo a pití také hasiči zajistili, ve stánku u kuželny se například podávaly pikadory, pekl se bramborák, grilované maso, nebo hranolky.

16.9. vyšlo datum na naší tradici -  pouť . Celý den si místní nejen užívali pouťových atrakcí, v pohodlí domova dobrého jídla, setkání se svými rodinami a přáteli, ale také obecní úřad zajistil zábavu na sále za pomocí pořadatelů z řad hasičů, k tanci a poslechu hrála kapela  Sarah.

 Kdo má a rád pouští na podzim draka, mohl si s dětmi užít tuto zábavu 20.10. na louce za kuželnou. Bohužel vítr naší drakiádě nepřál a tak,  se draky nepodařilo dostat nahoru do oblak.

 

31.10.  se na sále konalo ustavující zasedání nového zastupitelstva . Cílem tohoto zasedání bylo zvolit nové orgány obce. Všech 7 zastupitelů bylo přítomno a byla jim předána osvědčení, zastupitelstvo je usnášení schopné.  Starosta přečetl slib a jmenovitě vyzval přítomné zastupitele ke složení slibu pronesením  slova ,,slibuji,, a podepsáním se na připravený doklad o složení slibu. Text  slibu : ,, Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu obce Soběnov a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky .,,  Volba starosty a místostarosty proběhla veřejným hlasováním. Zastupitelé navrhli na funkci starosty pana Josefa Čabelu a na funkci místostarosty pana Pavla Čurdu. Dále zastupitelstvo zřídilo finační a kontrolní výbor, přičemž bude každý z nich mít tři členy. Předsedou finačního výboru byla zvolena p. Lucie Finková a členy výboru p. Martin Šulek a p. Josef Šedivý. Předsedou kontrolního výboru byl zvolen p. Miroslav Řepa a členy p. František Kreisinger a p. Nikola Tůma. Dále se projednávalo rozhodnutí o odměnách za výkon funkcí neuvolněných členů. Návrh usnesení byl schválen takto: místostarosta 8.000,-Kč, předseda výboru a zastupitel 1.200,-Kč, člen výboru 500,-Kč se stanovením termínu vyplácení od 1.11.2018. Starosta obce je uvolněný, pobírá plat podle platných tabulek státní správy. Zastupitel p. Martin  Šulek se písemně vzdal nároku na odměnu, chce vykonávat funkci trvale bez nároku na odměnu.

3.11. uspořádali myslivci  mysliveckou zábavu  na sále.  Hrála kapela Chlapi sobě, nechyběla zvěřinová tombola, účast byla velká, nejen místní lidé, ale i myslivci z okolních sdružení se svými rodinami a přáteli.

4.11. jsme se mohli s místními hasiči vydat na podzimní vycházku. Vydali jsme se kolem Sokolčí na vykácený palouk za Dubem, kde jsme si upekli špekáčky, lesem dolu k řece a podél řeky kolem dětského tábora Energetik. Od mostu na papírně nás čekal strmý kopec do Soběnova.

17.11.  obecní úřad  a sbor pro občanské záležitosti uspořádal setkání důchodců na sále. Pro důchodce bylo připravené pohoštění – zákusky a chlebíčky. Děti a učitelky z Mateřské školy 1. Máje v Kaplici,  pod vedením paní Čabelové si připravily pro seniory  vystoupení .   Pásmo  písniček, básniček, dramatizace pohádky a cvičení na hudbu se seniorům velice líbilo. Kapela Kašovanka pokračovala po vystoupení dětí a hrála seniorům k poslechu a tanci až do večerních hodin.

2.12.  místní mladí hasiči uspořádali pro děti mikulášskou zábavu s nadílkou na sále. Děti házely bramborou do kýble, skákaly v pytli slalomem, převážely s kolečkem dříví pod kotel, lepily čertovský papírový řetěz, namotávaly co nejrychleji  papírového čerta a anděla . Po básničkách a písničkách, které řekli Mikulášovi, andělovi a čertům dostali mikulášskou nadílku, kterou zajistil obecní úřad. Ještě po nadílce se děti mohly bavit a tancovat, než je rodiče zahnali do pelíšků.

16.12. farnost  Soběnov pořádala v místním kostele  adventní koncert. Příjemný poslech hudby  byl krásným zahájením předvánočních časů, odpočinkem v předvánočním shonu.

22.12.  jsme se sešli na návsi před hospodou, kde místní hasiči vařili svařák a pekli bramborák pro všechny, kteří se tu sešli, aby čekali na příjezd Betlémského světla. Tentokráte hasiči jeli pro Betlémské světlo do hornorakouského okresu Freistadt do farního kostela ve Windhaagu u Freistadtu, kde po mši v kostele převzali betlémské světlo, aby ho dopravili i k nám do Soběnova. Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazilo již po třicáté. Myšlenka šíření předvánočního míru a pokoje vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize pro pomoc postiženým dětem. K nám do České republiky se Světlo přátelství, jak je betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické  vlády .  Z rukou hornorakouského okresu Freistadt byl poprvé předán českokrumlovským hasičům 23. Prosince 1989 na celnici v Dolním Dvořišti. Při čekání na Světlo,  za zvuku koled, které nám zpívali a hráli přátelé paní Miroslavy Kratochvílové, jsme si všichni společně zazpívali a popřáli si krásné prožití vánočních svátků, které nás čekaly.

29.12.  ještě jednou , tentokrát vánoční koncert pořádala farnost Soběnov. Děti ze základních uměleckých škol z okolí zahrály krásné vánoční písně a skladby.

31.12. se někteří místní občané  sešli na sále, aby společně oslavili příchod Nového roku 2019.  Silvestr oslavili nejen tancem, ale pořádali si společné soutěže, pohoštění. O půlnoci starosta obce připravil nejen jim, ale všem,  kteří si přišli na náves připít a popřát k Novému roku, ohňostroj.

STATISTIKA OBYVATEL

Narozeni : Grznárik filip 20.2.2018, Borovka Matyáš 26.11.2018,Marie Šedivá 27.11.2018

Nově přihlášeni : Zuzana a Jitka Debnárová Soběnov 4, Nikola Tůma čp.159, Černochová Zuzana čp. 133. Martin Jaroš Smrhov 28, Zikešová Lenka čp.158, Grznárik Filip čp.138, Muška Roman čp.138, Muška Roman čp. 112, Fialová Monika, Dočkalovi František a Petra čp.48,

Odhlášky : Balogh Mikuláš, Borovková Alice, Mikešová Erika, Andršt Martin, Šebesta Lubomír, Zikeš Josef, Pravda Pavel, Pravdová Daniela

Úmrtí : Marcel Veselý, Kouba Stanislav , Štěpánová Anna

Svatby: Markéta Čabelová a Josef Šedivý

              Lucie Čurdová a Roman Muška

              Jana Čurdová a Martin Voldřich