O spolku

V Soběnově v roce 1975 byla založena první sportovní tělovýchovná jednota v naší obci, která po vzoru předešlých sportovních aktivit v minulosti, dostala název TJ Sokol Soběnov. Hlavním cílem tělovýchovné jednoty mělo být založení kuželkářského oddílu, tedy sportu, který měl v obci dávnou tradici.

První oddíl, který byl ale založen a přihlášen do soutěže byl oddíl stolního tenisu. Ten od roku 1976 až do současnosti stále vykonává svou činnost a celá ta léta jeho jedno až dvě družstva hrála okresní přebor či okresní soutěž. Další oddíl, který začal závodně soutěžit od roku 1980, byl oddíl kuželek, díky dostavbě kuželny v novém sportovním areálu v roce 1979. Od této doby až do současnosti je hlavním sportovním oddílem naší tělovýchovné jednoty, který naši obec nejvíc proslavil.

Od roku 1981 až do roku 1992 zde velmi dobře působil i oddíl, který umožňoval sportovní zapojení děti, a to byl oddíl badmintonu. Trénovat však museli hráči v tělocvičně základní školy v sousední Besednici, což bylo náročné. Přesto některé děti ve svých věkových kategoriích patřily k nejlepším v Jihočeském kraji.

Na počátku devadesátých let pak byl založen další oddíl, který se zapojil do soutěží, a to oddíl fotbalu, jenž úspěšně funguje až do současnosti. Naše družstvo nyní hraje okresní přebor a nevede si zrovna špatně.

Nyní se vrátím zpět k našemu nejúspěšnějšímu oddílu a tím je oddíl kuželek. Jak už bylo napsáno, oddíl byl založen v roce 1980 a také od sezóny 1980/81 zahájil svoje působení v okresním přeboru. Nejdříve družstvo tvořilo pár nadšenců, kteří začínali od píky a jejich výkonnost v porovnání se současnými borci byla podstatně slabší. Každý začátek je však těžký a naši hráči, jejichž počet hlavně po roce 1983 značně narůstal, zlepšovali výrazně svoji výkonnost a postupně patřili k nejlepším v okrese. V soutěži byla zapojena pak tři družstva, dvě dospělých a jedno dorostu. Brzy se podařilo prvnímu družstvu dospělých vyhrát okresní přebor a postoupit do krajské přeboru II. Od roku 1985 nepřetržitě až do současné doby hraje krajské a vyšší soutěže. Naši hráči ale nereprezentovali pouze náš oddíl, ale byli posilou
i jiných družstev, kde na hostování nebo přestupem hráli ligové soutěže. Odchovanci našeho oddílu si zahráli první kuželkářskou ligu za Loko České Budějovice a Vltavan Loučovice
a nižší ligové soutěže za další oddíly.

Oddíl se také proslavil tím, že už do roku 1985 pořádá vždy na počátku nové sezóny v první polovině srpna turnaj dvojic v kuželkách o Letní pohár Soběnova, který se roce 2010 konal již pošestadvacáté. Turnaje se účastní řada kvalitních hráčů Jihočeského kraje, včetně reprezentantů ČR, také i z Prahy a dvanáct roků je díky účasti hráčů ESV Linz turnaj mezinárodní. Účast hráčů na turnaji se v posledních letech pohybuje více jak 120 účastníků
a je velice oblíben.

K zajímavosti našeho oddílu patří i to, že oddíl tvoří z poloviny ženy, které hrají meziokresní přebor mužů a vedou si velice úspěšně. Letos družstvo „B“, které tvoří pouze ženy bylo nejlepší, ale postup do krajském přeboru z důvodu nedostatku času nevyužilo.

Největší pozornost zaslouží první družstvo našeho oddílu. Léta patří k nejlepším oddílům Jihočeského kraje a nyní naší obec reprezentuje v Divizi Jih, kde jsou zastoupena družstva Jihočeského kraje a kraje Vysočina, ze které vítěz soutěžního ročníku již postupuje do 3. ligy, která je řízena celostátně. Naše družstvo v předešlých dvou ročnících vždy skončilo na druhém místě mezi čtrnácti účastníky, těsně za postupovým místem do ligy. Letošní ročník již tak slavný nebyl, ale účast v dalším sezóně této soutěže si družstvo vybojovalo.

Je nutné připomenout, že velkou zásluhou pro sportovní vyžití občanů v naší obci je právě pomoc Obce, která je vlastníkem celého sportovního areálu a tělovýchovná jednota má po celou dobu své činnosti nájem od Obce zdarma. K tomu Obec přispívá každým rokem finanční částkou tělovýchovné jednotě na provoz sportovního areálu. Obec sama provádí veškerou údržbu a provoz přírodního koupaliště, které ve sportovním areálu vyrostlo jako první stavba již po roce 1975. Obec zodpovědně podporuje sportovní vyžití svých občanů, což u mnoha sousedních obcí není zdaleka tak samozřejmé.